MúzeumDigitárSomogy
CTRL + Y
hu
Rippl-Rónai Múzeum RRM_NT_Halászat

RRM_NT_Halászat

A Rippl-Rónai Múzeum néprajzi gyűjteményében őrzött halászattal kapcsolatos eszközök

[ 89 Tárgy ]

Vesszőbárka

A kifogott halat élve tették a vízbe elrejtett haltartóba (bárkába), így frissen őrizte a zsákmányt. Ebben a darbaban főként apró csalétekhalat tartottak. A vesszőfonás technikáját a magyarság már valószínűleg a honfoglalás előtt ismerte. A paraszti társadalom bizonyos rétegeinek gyakorta kiegészítő foglalkozása volt. A halászok általában maguk készítették eszközeiket, a varsák fonása nagyobb szakértelmet és ügyességet kívánt.

Röjtök "haltartó"

A "röjtök" elnevezése beszédes: a kifogott hal elrejtésére, frissen tartására szolgált. Fűzvesszőből és sásból fonták. Elfektetve tették a víz alá. Száját deszkalappal zárták, ez elé keresztbe botokat szúrtak, hogy ne nyíljon ki. Farkas József volt halász ajándékozta.

Tapogató

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya A Marcali járás főszolgabírósága ajándékozta.

Jégpatkó

Jégpatkó - erdő-mező járó ember csizmasarokra erősítette

Jégpatkó

Jégpatkó

Jégvágó fejsze

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya Keresztes György halásztól vétetett.

Nádnyíró sarló

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Háromágú szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Négyágú szigony

A lapos, erős szigonyok a kavicsos medrekbe valóak. A hegyes, hengeres villájúakat a homokos, iszapos medrű vizekben használták, ahol nem csorbult ki. Ha a fénysugár eltérő fénytani sűrűségű anyagok határán átlép, iránya megváltozik. Ezt a jelenséget fénytörésnek nevezzük. Ezért van az, hogy a vízben máshol látszanak az élőlények és a szigonyosnak kellő gyakorlatot kívánt. A Marcali Főszolgabíróságtól kapta ajándékba Gönczi Ferenc, orvhalásztól lefoglalt bűnjel.

Négyágú szigony

Íváskor a halak a sekélyebb vizekre vonulnak. Jelenlétüket nyüzsgő madarak jelzik, akik rájuk vadásznak és ikráikat fogyasztják. Ilyenkor volt érdemes vízre szállni a harcsáért, csukáért, pontyért, keszegért, őnhalért. A halász ladikban állva pásztázta a vizet, hogy a kellő pillanatban lesújthasson zsákmányára. Az ügyes szigonyos a hal nyakszirtjére, gerincének közepére célozott, így az egyből elpusztult. Ha ez nem sikerült, hosszú tusa vehette kezdetét egy-egy nagyobb harcsával. A Marcali Főszolgabíróság bűnjelként foglalta le egy orvhalásztól és adta át később Gönczi Ferencnek a múzeum gyűjteményébe.

Négyágú szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Ötágú szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Négyágú szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Ötágú szigony "ötágú szigony"

Kovácsoltvas, öt ágú, faragott fa. Készítője ismeretlen kovács.

Négyágú szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Hatágu szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya Böröcz Mihály volt halásztól vétetett.

Ötágú szigony

A SZIGONYOS HALÁSZAT a sekélyebb vizekben alkalmazható halfogási mód volt. Sikere a halász ügyességén, helyismeretén múlt leginkább. A harcsa „tanyáját” tudni csak a kezdet; figyelni kellett, bajsza fodrozza –e a vizet s tudni, hogy a hal mindig a vízáram ellenében áll. A Marcali Főszolgabírói Hivataltól ajándékba kapta Gönczi Ferenc, orvhalász lefoglalt eszköze volt.

Szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Négyágú szigony

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Szigonyok

Éjjeli szigonyozásra legalkalmasabbak a borongós, szélcsendes őszi éjszakák voltak, mikor a világító fénycsóva fénye jól átjárta a vizet. A térdig érő vízben lassan gázoltak a hlászók, bal kezükben zsúpszalma lángja világított, szemük a vízfelszínt pásztázta. Amikor megpillantották a sekélybe húzódott halat, jobbjukban tartott szigonyukkal lesújtottak rá.

Szigony

Hatágú szigony - ívó halat szúrtak vele. Orsós János használta. Készítője ismeretlen kovács mester.

Horog

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya Horváth (kukaczos) László halász ajándékozta.

Czibék

A néprajzi gyűjtemény egyik tárgya

Hálónehezék "hálónehezék"

Cserépből fúrva. Készítője ismeretlen halász.

[Rekord frissítve: ]