MúzeumDigitárSomogy
CTRL + Y
hu
Rippl-Rónai Múzeum RRM_EA_Együd-hagyaték ADATTÁR ÉS FILMTÁR EGYBEN NÉPRAJZI GYŰJTEMÉNY RRM_EA_A_Együd-hagyaték ADATTÁR [RRM_EA_A_88.9]
https://www.museum-digital.de/data/hu-so/resources/documents/202212/01135943867.pdf (Rippl-Rónai Múzeum CC BY-NC-ND)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Rippl-Rónai Múzeum (CC BY-NC-ND)
1 / 1 Előző<- Következő->

Somogyi szentember - Kenderessy Danyi Péterhez kapcsolódó anyagok 2.

Kapcsolat Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Együd Árpád a Kenderessy-hez kötődő anyag rendezését még életében megkezdte, néhány bekezdést is írt hozzá, azonban befejezni már nem tudta. Egy olyan kötetet tervezett alkotni, melynek „célja a népélet használta énekek, köszöntők, s egyéb szakrális anyagok közlése”. Az anyag írógéppel írt, A/4-es oldalakon található, ponyvákban megjelent szövegeket tartalmaz, néhány kézírásos oldallal. Kevés évszám található benne, csupán 1892 és 1894.

Együd rövid jellemzése a szentemberről így szól:
„A somogyi szentes emberek legtermékenyebb énekszerzője a szőllősgyörki Kenderessy Danyi Péter Pál. Megszámlálhatalan anyagának csak egy részét közölhetjük. A legkülönbözőbb alkalmakra irt énekeket, szinte összefogta mindazt, amit a korabéli búcsús-istóriások is szereztek; hatásának fokozására legtöbb kiadványának cime után odairta az alábbi "jelmondatot": Isten kegyelméből közli a Szent kegyhelyek látogatója, Lurdi lelki zarándoklat bucsu vezetője, Római nemzetközi bizottmányi tag.”

Még úgy is, hogy Kenderessy anyagának csak egy részét ismerjük meg a kutató hagyatékából, jelentős mennyiségű énekből áll, valamint öt darab csodatörténetből, s egy archaikus népi imádságból.

A repertoár darabjainak eredetéről Együd a következőt állapította meg:
„A továbbiakba olyan énekek olvashatók Kenderessy D.P. Pál kiadásában, amelyeket részben átvett másoktól, s egyházi népénektárakból, másokat viszont somogyi öreg búcsús-asszonyaink ma is éneklenek Andocson,Segesden, Sümegen és egyéb kegyhelyeken.”
Olyan szövegeket is tartalmaz a repertoár, melyeket Együd Kenderessy saját szerzeményeiként tartott számon. Ebből arra következtethetünk, hogy Kenderessy-re is jellemző a fentebb ismertetett állítás a búcsújáró szövegek forrásait illetően.

Együd az anyag közlésére legfőképp azokat a szövegeket tartotta alkalmasnak, amelyek Kenderessy saját szerzeményei.

Anyag/ Technika

Gépelt kézirat

Méretek

49 oldal

A következő válogatás része

Rippl-Rónai Múzeum

Tárgy itt található: Rippl-Rónai Múzeum

A múzeum rekordjaira vonatkozó licenc megismerése: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.hu HIVATKOZÁSI FELTÉTELEK: A múzeum...

Kapcsolatfelvétel

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Nem kereskedelmi célokra az anyag szabadon felhasználható, ha a szerzői jogcím feltüntetésre kerül. Megváltoztatni nem szabad.