MúzeumDigitárSomogy
CTRL + Y
hu
Rippl-Rónai Múzeum RRM_TT_DF_Természettudományi Digitális Fényképgyűjtemény [RRM_TT_DF_3101]
Pókbangó - Ophrys sphegodes 2 (Rippl-Rónai Múzeum CC BY-NC-ND)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Rippl-Rónai Múzeum (CC BY-NC-ND)
1 / 1 Előző<- Következő->

Pókbangó - Ophrys sphegodes 2

Kapcsolat Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Talán kevesen gondolnák, de a hazánkban előforduló vad orchideafajok (= kosborok) száma 70 körüli. Pontosan nehéz megmondani, mert többnek vitatott a faji státusza, valamint gyakoriak a fajok közötti hibridek is. Az viszont biztos, hogy minden hazai orchideafaj, -alfaj és hibrid védett vagy fokozottan védett.
A hazai orchidea-fajok, bár méretükben nem kelhetnek versenyre trópusi rokonaikkal, szépségük egyértelműen figyelemre méltó. Minden fajuk gombafonalakkal van kapcsolatban, közöttük szimbiózis alakult ki. Ez a mikorrhizás kapcsolat létszükségletük, nélkülük elpusztul a növény. Ezért is kerüljük mindenképpen az orchideagumók kiásását, mert úgysem maradnak életben átültetve, ha a gombapartner hiányzik.

A bangóknak nevezett orchideanemzetség hazánkban 6 fajt számlál. Közös jellemzőjük, hogy különös pontossággal és precizitással specializálódtak egy-egy beporzó rovarcsoporthoz. Nem csak virágaik hasonlítanak hozzájuk nagyon, de számos fajuk virágszerkezete is úgy módosult, hogy csak az a bizonyos rovarfaj vagy fajcsoport tudja beporozni. Érdekes és rendkívül értékes növényfajok, a Mediterráneumban számos kis területen bennszülött, máshol nem előforduló fajjal. A Magyarországon is meglévők a legészakibb elterjedésű fajok közé tartoznak, de még ezzel együtt is hatalmas ritkaságok nálunk, mindegyikük fokozottan védett.

A pókbangó talán a legkevésbé díszes virágú hazai bangófaj, ugyanakkor ez a legkevésbé ritka is. Jelentősebb állományai élnek a Dunántúli-középhegységben, valamint az Alföld bizonyos részein (Kiskunság, Mezőföld), de kisebb és sérülékenyebb populációk viszonylag sokfelé ismertek (Balaton környéke, Villányi-hegység, Zselic, Sopron, Zalai-dombság, Bükk, Naszály stb.).

Ez a faj is különféle nyílt, száraz és félszáraz gyepekben, sztyepeken, nedves legelőkön, láp- és mocsárréteken is megél.
A legkorábban, már áprilisban nyíló bangófajunk.

Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.

Anyag/ Technika

Digitális

Méretek

72 dpi, 2592x1944 pixel, Jpeg

Rippl-Rónai Múzeum

Tárgy itt található: Rippl-Rónai Múzeum

A múzeum rekordjaira vonatkozó licenc megismerése: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.hu HIVATKOZÁSI FELTÉTELEK: A múzeum...

Kapcsolatfelvétel

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Nem kereskedelmi célokra az anyag szabadon felhasználható, ha a szerzői jogcím feltüntetésre kerül. Megváltoztatni nem szabad.