MúzeumDigitárSomogy
CTRL + Y
hu
Nagyatádi Kulturális és Sport Központ – Városi Múzeum Történeti tárgy [NVM_T_2005.15.1]
Kelengyeláda (Nagyatádi Kulturális és Sport Központ - Városi Múzeum CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Nagyatádi Kulturális és Sport Központ - Városi Múzeum / Makrai Péter (CC BY-NC-SA)
3 / 12 Előző<- Következő->

Kelengyeláda

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

"A kelengyeláda a menyasszony kelengyéjének, hozományának tárolására szolgált. Értékes bútor, mely gyakran több generáción keresztül öröklődött. Anyaga, díszítettsége, formája árulkodik a készítés helyéről, használója társadalmi helyzetéről.
A láda Hohenlohe Oehringen Kraft Keresztély herceg kaszói vadászlakából került a József Attila Kollégium „padlásmúzeumába”, majd az onnan örökölt gyűjtemény részeként került a Nagyatádi Városi múzeum birtokába. A láda a bútortörténeti szakemberek szerint is igazi különlegesség.
Szerkezete és formája a 17.század elején, Észak-Magyarországon készült ládákkal mutat hasonlóságot.
A későreneszánsz stílusú kelengyeláda különlegessége az intarziás díszítés. Az ornamentális motívumok mellett kiemelt figyelmet érdemel a két, boltívben álló szent figurája, akik feltehetően a tulajdonosok névadó szentjei voltak. Szent János baljában serleget tart, melyet megáld, s így a rosszat jelképező sárkány távozik belőle. Mária Magdolna kenetes edényt tart kezében, melyet Krisztus sírjához vitt a holttest bebalzsamozásához.
A láda tetejének és zárszerkezetének átalakítása, valamint festése az 1860-as évekre tehető."

Anyag/ Technika

Fenyőfa, juhar, ébenfa, ón / kézműves, intarzia díszítés

Méretek

78 x 60 x 170 cm

A következő válogatás része

Szakirodalom

  • Hauptman Gyöngyi (2007): Egy 17. századi kelengyeláda múzeumi és történeti kontextusa. Tabula 10. évf. 2. sz., Budapest, Néprajzi Múzeum: 249-258.
  • Kaposi Zoltán (2016): Kaszópusztai vadászatok (1912-1926). KÖZÉP-EURÓPAI KÖZLEMÉNYEK 9 : 1 (32) pp. 72-83. , 12 p.
  • Kaposi Zoltán (2017): Christian Craft zu Hohenlohe-Ohringen herceg uradalmai Magyarországon. Szirácsik, Éva (szerk.) Nagyváthy és a magyar uradalmak Budapest, Magyarország : Unicus Műhely Kiadó
Térkép
Készítés Készítés
1601
Német-római Birodalom
Felhasználás Felhasználás
1901
Hohenlohe Oehringen Kraft Keresztély
Kaszó
1600 1952
Nagyatádi Kulturális és Sport Központ – Városi Múzeum

Tárgy itt található: Nagyatádi Kulturális és Sport Központ – Városi Múzeum

A Városi Múzeum 1996 áprilisában, a település várossá nyilvánításának 25. évfordulóján nyílt meg. A múzeumnak helyet adó épület egykor családi ház...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.